У Києві представники правозахисних організацій в Україні зібралися на Банковій з вимогою відкритого та прозорого конкурсу на посаду уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Щоб привернути увагу до проблеми прозорості процедури, активісти влаштували театралізований перформанс, привівши умовного «омбудсмана» на повідку.
У акції взяли участь представники Центру інформації про права людини, Харківської правозахисної групи, Центру громадянських свобод, Amnesty International, Freedom House, Кримської правозахисної групи та інших організацій.
«Ми вважаємо, що цей процес політизований, він непрозорий, він відбувається у кулуарах. Саме тому кілька тижнів тому ми виступили із заявою, щоб був проведений відкритий і прозорий конкурс на посаду омбудсмана. На жаль, нас не почули», – розповіла Радіо Свобода голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.
Як зазначають у Центрі інформації про права людини, правозахисники занепокоєні, що всі троє кандидатів – Людмила Денісова, Сергій Алєксєєв та Андрій Мамалига – невідомі правозахисним колам, не мають знань та досвіду у сфері прав людини, а тому, вважають правозахисники, не зможуть ефективно виконувати поставлені перед ними функції, а радше обслуговуватимуть партійні інтереси.
Між тим, комітет Верховної Ради із прав людини визнав кандидатури депутата «Народного фронту» Людмили Денісової, депутата від «Блоку Петра Порошенка» Сергія Алєксєєва та адвоката Андрія Мамалиги, якого висунула «Радикальна партія Олега Ляшка», такими, що відповідають чинному законодавству.
28 квітня закінчився термін перебування Валерії Лутковської на посаді уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Правозахисники наголошують, що вони досі нічого не знають про потенційних кандидатів на цю посаду, і закликають обирати омбудсмена на відкритому конкурсі.
У травні Європейська мережа національних інституцій з прав людини звернулася до голови Верховної Ради України Андрія Парубія і міністра закордонних справ України Павла Клімкіна з вимогою дотримуватися Паризьких принципів у процесі відбору та призначення наступного уповноваженого українського парламенту з прав людини. В організації вважають, що нинішні правила відбору і призначень можуть необґрунтовано вилучати гідних кандидатів.
Раніше учасники платформи «Правозахисний порядок денний» запропонували голові Верховної Ради України і комітетові з питань прав людини декілька етапів для проведення відкритого конкурсу на посаду уповноваженого з прав людини: подання кандидатур, співбесіди, потім відбіркова комісія повинна подати висновки щодо кожного з кандидатів і запропонувати спікерові парламенту чи комітету з прав людини перелік з трьох кандидатів, а вже після цього спікер парламенту вносить або одного, або всіх трьох претендентів на розгляд.
залишити коментар: